آموزش نگهداری گل برگ انجیری

برگ انجیری یکی از گیاهان منحصر به فرد در میان گیاهان آپارتمانی است که مطمئنا شکل جالب برگ هاش توجه هر بیننده ای را به خود جلب خواهد کرد. نگهداری گل برگ انجیری بسیار ساده است. این گیاه رونده است و دارای ریشه هوایی است، معمولا در کنار گیاهان و یا درختان بلند بطور طبیعی در مناطق گرمسیری یافت می شود. برگ انجیری یا اصطلاحا “پنیر سویسی” از خانواده گل های شیپوری است بومی جنگل های جنوب مکزیک و کلمبیا است. برگ انجیری خود عضو کوچکی از خانواده ای بسیار بزرگ تر به نام مونسترا است که تقریبا اکثر آن ها خصوصیات یکسانی دارند.

شرایط نگهداری گل برگ انجیری

نور:

برگ انجیری نیازمند نور غیر مستقیم و فراوان است. این گیاه برای حفظ شیار برگ های خود و همچنین رشد کامل برگ ها و پهن شدنشان حتما نیازمند نور می باشد. اگر با خرید برگ انجیری و رشد گیاه، متوجه شدید برگ های جدید دیگر شیار های سایر برگ ها را ندارند حتما گیاه را به مکان پور نور تری منتقل کنید. انواع ابلق گیاه نیز به دلیل عدم وجود کلروفیل در قسمت های رنگی، همیشه نیازمند نور بیشتری نسبت به انواع سبز هستند.

آبیاری:

در نگهداری گل برگ انجیری دقت به آبیاری بسیار مهم است. برگ انجیری نیازمند آبیاری مرتب برای رشد می باشد. برای آبیاری اجازه دهید سطح خاک دو یا سه سانتی متر خشک شود سپس اقدام به آبیاری کنید. در تابستان معمولا بین هر دو یا سه روز و در زمستان به صورت هفتگی، گیاه نیازمند آبیاری است.

خاک:

برگ انجیری خاک سبک را دوست دارد می توانید از ترکیب خاک باغچه، کمپوست، خاک برگ، پرلیت برای آن استفاده کنید. هر ساله در فصل بهار اقدام به تعویض گلدان نمایید.

رطوبت:

برگ انجیری یا کلا خانواده مونسترا همگی گیاهانی رطوبت دوست هستند و بهترین رشد خود را رطبوتی مابین 60 الی 80 درصدی هوا دارند. برای تامین رطوبت می توانید از بخور سرد و یا ساخت جزیره کمک بگیرید. اگر محیط های پر رطوبت خانه، (مانند حمام) دارای نور خوبی است حتی می توانید گیاه را در آن محیط نگهداری کنید. یکی از راه های دیگر تامین رطوبت گیاه استفاده از قیم خزه است. گیاه می تواند بخشی از رطبوت مورد نیاز خود را از قیم خزه و توسط ریشه های هوایی خود کسب کند.

کوددهی:

برگ انجیری را می توان با کود های آهن، نیتروژنه و کود های کامل تغذیه نمود. برای انواع ابلق همیشه باید دقت داشت که کود های این گیاهان باید دارای حداقل مقدار نیتروژن و آهن باشد. اگر در مصرف این عناصر زیاده روی شود رنگ های ابلق گیاه به مرور زمان به سبزی گرایش پیدا می کند.

انواع برگ انجیری:

برگ انجیری دارای انواع بسیار گوناگونی است معمولا انواع طلایی و ابلق آن بسیار کمیاب است. ظاهر بریده بریده برگ ها و حالت چرمی آن می تواند نظر هر رهگذری را به خود جلب کند. جالب است بدانید این ظاهر برگ ها مرتبط با زادگاه این گیاه است باران های زیاد و باد های شدید باعث شده گیاه این گونه به تکامل برسد تا بتواند در مقابل عوامل محیطی از جمله باران های شدید مو مقاوم باشد.

برگ انجیری پنجه شیری ( یا تخت)

یکی از معمول ترین انواع برگ انجیری موجود در بازار ایران است. نگهداری گل برگ انجیری را می توانید با این واریته شروع کنید. مشخصه اصلی آن برگ های شیار دار و رنگ سبز آن است. اندازه برگ ها معمولا از یک کف دست بزرگ تر نیست انواع ابلق آن نیز را می توان با رنگ های سبز، سفید و یا طلایی نیز یافت نمود.

مونسترا دلیسیوسا (deliciosa)

یکی از محبوب ترین انواع مونسترا یا برگ انجیری است دارای برگ های بسیار پهن و بزرگ، همراه با شیار های بسیار است.

پتوس حصیری یا مونسترا آدانسونی (Monstera Adansonii)

دوستداران گل و گیاه حتما نام پتوس حصیری را شنیده اند و با ظاهر زیبای آن آشنا هستند. پتوس حصیری در واقع از خانواده مونسترا ها است و شاید اندازه برگ های کوچکش باعث شده در دسته پتوس ها قرار گیرد. معمولا در بازار ایران می توانید آن را در نوع هلندی و ایرانی پیدا کنید که انواع هلندی دارای برگ های پهن تری نسبت به انواع ایرانی هستند.

مونسترا اکومیناتا (Monstera Acuminata)

این واریته از مونسترا ها از انواع کوچکتر این خانواده است سایز شیار ها نسبت به پتوس حصیری کوچک تر است و بعضا شاید آن را بتوانید با نام پتوس حصیری ایرانی در بازار ایران بیابید.

مونسترا دوبیا (Dubia Monstera)

این واریته بسیار کلسیونی و کم یاب است و حتما نیازمند قیم است. مونسترا دوبیا به مرور زمان و قرار گیری در شرایط مناسب به اندازه برگ های می افزاید. بر خلاف بقیه اعضای خانواده مونسترا این واریته شیار دار نیست. رنگ نقره ای برگ ها را می توان مشخصه اصلی دوبیا دانست.

مونسترا پرو (Monstra Peru) یا پتوس چرمی

پتوس چرمی نام بسیار آشنا تری برای این واریته از خانواده برگ انجیری است. ظاهر برگ های این واریته دقیقا همانند چرم است دارای چین و چروک است و رنگ سبز خاصی را دارد. بسیاری این گونه را با نام پتوس چرمی می شناسند. برگ های این واریته دارای شیار نیست و نگهداری آن تا حد بسیاری همانند خانواده پتوس است.

مونسترا ابلیکوا (Monstera Obliqua)

این واریته از مونسترا ها دارای شیار های میان برگ است و شیار ها حاشیه برگ را لمس نمی کنند. این مونسترا در صورت بلوغ برگ هایش بسیار بزرگ از دیگر انواع شده و شیار ها می تواند گاهی تاحدود 90 درصد از سطح برگ را بپوشانند.

مونسترا پیناتیپارتیتا (Monstera Pinnatipartita)

این واریتا نام خود را از تقارن برگ هایش برگفته است. برگ ها در این واریته همانند پر هستند و برگ ها ظاهر چرمی مانند دارند. باید بسیار خوش شانس باشید تا بتوانید این واریته را در بازار ایران بیابید.

مونسترا نقره ای (Monstera Siltepecana)

نکته قابل توجه در ارتباط با این واریته رنگ خاص برگ های آن است. برگ این مونسترا نیزه ای شکل است. برگ های جوان تر نقره ای رنگ و برگ های بالغ به رنگ سبز تیره هستند

مونسترا استندلیانا (Monstera Standleyana)

این واریته بسیار کمیاب است و نکته جالب در مورد این مونسترا، رنگ های آن است. رنگ های این واریته در هر برگ ممکن است متفاوت باشد و این نکته ای بسیار شگفت انگیر است. برگ جدید گیاه می تواند طلایی، سفید یا ترکیبی از هردو باشد.

مونسترا کوچک یا رافیدو فورا Mini Monstera (Rhaphidophora Tetrasperma)

این واریته را با نام رافیدو می توانید در بازار ایران پیدا کنید. این واریته از برگ انجیری دارای برگ های کوچکتری نسبت بقیه واریته ها است. همچنین رافیدو رو می توان همانند پتوس ها به صورت آویز و یا دیواری نگهداری نمود.

تکثیر برگ انجیری:

برگ انجیری یا مونسترا ها را می توان به روش های زیر تکثیر نمود:

  • متداول ترین روش تکثیر برگ انجیری، از طریق قلمه است. هر برش قلمه باید حداقل دارای یک بند باشد. قلمه را می توانید داخل آب یا خاک ریشه دار کنید. ترجیحا فصل بهار را برای کاشت قلمه انتخاب کنید.
  • مونسترا ها را می توان از طریق بذر نیز تکثیر نمود. بذر ها را در محیطی مرطوب بکارید و رطوبت محیطی را بالا نگه دارید بین یک تا دو هفته زمان لازم است تا جوانه ها ظاهر گردند.

مشکلات برگ انجیری:

چرا برگ های جدید، همانند برگ های قدیمی شیار ندارد؟

برگ انجیری را به محیطی با نور غیر مستقیم و فراوان انتقال دهید.

دلیل زرد شدن برگ های برگ انجیری چیست ؟

اگر تمامی برگ های گیاه رو به زردی هستند در ابتدا ریشه گیاه را بررسی کنید و قبل از هرچیز از عدم وجود هر گونه پوسیدگی اطمینان حاصل کنید. اگر تعداد برگ های زرد بسیار کم است و این امر در ابتدای فصل سرما اتفاق افتاده است جای نگرانی نیست با شروع دوباره فصل رشد گیاه خود را دوباره احیا می کند.

رشد برگ انجیری متوقف گشته است، علت چیست ؟

یکی از علت های متقف شدن رشد برگ انجیری کمبود رطبوت محیطی است. حتما گیاه را در طول روز غبار پاشی کنید. می توانید از جزیره یا بخور سرد نیز باری گیاه استفاده کنید.

محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.